Medya Koruma

taktil

Taklit Sosyal Medya Hesapları Nasıl Kapatılır?

Teknolojinin hızla yaygınlaşması ve kullanımı ile kişilerin sosyal medya platformlarını kullanım oranları da artmakta. Yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak dünya nüfusunun yarısından fazlasının aktif bir sosyal medya hesabı bulunuyor. İnsanlar geleneksel olarak yaptıkları birçok şeyi artık sosyal mecralardan yapıyor. Alışveriş, eğitim, tedavi, oyun, iletişim ve ilişkiler artık çevrimiçi ortama taşınmış durumda. Hal böyle olunca bazı insanların birçok hesabı ve çok fazla takipçi sayıları oluyor. Ancak yaşamın her alanında olduğu gibi sanal ortamda da taklit ve sahtecilikler gün geçtikçe fazlalaşıyor.  Özellikle taklit sosyal medya hesapları ve profilleri oluşturuluyor ve sosyal medya ağlarının da kirlenmesi giderek artış gösteriyor. Taklit sosyal medya hesapları birçok anlamda insanlar için tehlike yaratıyor. Sahte hesap açıldıktan sonra genel olarak uygunsuz ve yasa dışı işler yapılıyor. Taklit sosyal medya hesapları ile;

 • Anonimliğe sığınarak kişiler, kurumlar ya da grupları linçleniyor.
 • Uygunsuz ya da yasa dışı içerikler gönderebiliyorlar.
 • Kişileri taklit ederek insanları kandırabiliyorlar.
 • İnsanlara link gönderip hesaplarını çalabiliyorlar ve tehdit edebiliyorlar.
 • Markaları taklit ederek insanları dolandırabiliyorlar.
 • Kredi kartı numaralarınız, adınız ve telefon numaralarınız gibi kişisel bilgilerinizi ele geçirebiliyorlar.

Tüm bu olumsuz etkilerin yanı sıra taklit sosyal medya hesapları açılmaya devam ediyor. Ünlüler, fenomenler, markalar ve kişisel birçok sahte hesap bulunuyor. Hatta en yaygın görülen taklit hesaplardan biri instagram platformunu taklit eden hesaplar. Bu hesaplar instagram ya da instagram telif adında hesaplar açarak kişileri en güvendikleri yerden vuruyor. Bir bağlantı gönderiyor ve sonrasında hesapları ele geçirip takipçilerinizi de dolandırmaya çalışıyorlar. Tüm bu sahte hesap ve taklit hesaplar hem markaların güvenilirliğini hem de müşterileri de etkiliyor. İçeriğimizde; “Taklit sosyal medya hesapları nasıl tespit edilir?” ve “Hesap kapatma adımları instagram ve facebook özelinde nasıl gerçekleştirili?”  gibi sıklıkla sorulan soruları cevapladık.

Sosyal Medyada Sahte Hesaplar Nasıl Tespit Edilir?

Sahte hesap açtığı ya da taklit sosyal medya hesapları olduğundan şüphelenilen kişinin hesabı incelenebilir. Bu kişiler genelde diğer insanlarla etkileşim kurmaz. Var olan içerikleri yayınlar ya da var olan içerikleri başkalarına gönderir. Sizinle etkileşimde bulunurlarsa özellikle para havalesi ya da kişisel bilgi talep ederler. Bu tarz talepler genelde aile ya da arkadaşlarınızı taklit eden taklit sosyal medya hesapları aracılığıyla size gelir. Bir tanıdığınız bu şekilde sizden para ya da özel bilgi talep ederse onu arayabilir ve doğruluğundan bu şekilde emin olabilirsiniz.

Size sürekli spam gönderen hesaplara dikkat etmelisiniz. Sahte hesap kullanıcıları aynı bağlantıları genellikle kısa aralıklarla sürekli paylaşır ve yanıltıcı bilgiler içerirler. Ünlü birini ya da bir markayı taklit eden sahte hesap durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu hesapların gerçek olanları doğrulanmış olacağı için böyle bir gösterge arayabilirsiniz. Hesap adının yanında mavi göstergesi yoksa ve ünlü olduğunu ya da bir marka olduğunu belirtiyorsa uzak durabilirsiniz. Taklit sosyal medya hesapları doğrulama ibaresini alamayacağı için uzak durmalısınız.

Bir ürün, hesap, gönderi ya da hizmet ile ilgili değerlendirme yapmak amacı ile sahte hesap açılabilir. Özellikle bir işletme sahibiyseniz sahte yorumlardan kurtulmak amacıyla bu hesaplara dikkat etmelisiniz. Bu taklit sosyal medya hesapları ve sahte hesap sahipleri genelde firmaların ürünlerine değil bizzat firmalara ya da markalara olumsuz ve uygunsuz yorumlar yaparlar.

Taklit Sosyal Medya Hesaplarını Kapatma

Sosyal medya platformları sahte hesapları tespit etmek ve hesap kapatma için bazı önerilerde bulunuyor. Önce bu taklit sosyal medya hesapları tespit edilmelidir. Sonrasında ise kullanılan platforma göre şikayet etme formları ya da butonları bulunur. Facebook şimdiye kadar yaklaşık 1,3 milyar sahte hesap kapatıldığını belirtiyor. Çok fazla bulunduğu için kullanıcıların tespit ve şikayeti büyük önem taşıyor. Çünkü sürekli yeni taklit sosyal medya hesapları açılıyor.

Kendinizi ve çevrenizdekileri bu hesaplardan uzak tutmak için gelen istek ve mesajlara yani her türlü etkileşime dikkat etmelisiniz. Taklit sosyal medya hesapları genelde, markalardan indirim ya da kampanya gelmiş gibi davranır ve size bunları sunar.

Instagram uzun zamandır en çok kullanılan sosyal medya hesaplarından biri. Kullanıcı şikayetleri ve güvenilir olmayan hesaplara karşı katı kuralları bulunuyor. Gizli takip yapma, dolandırıcılık ve birçok başka sebeple açılan sahte hesapların kapatılması için gelen şikayetler konusunda hassas bir platform. Taklit hesaplar ile kişileri ya da markaları küçük düşürmek amacıyla da paylaşımlar yapılıyor. Bu sebeple böyle bir durumla karşılaştığınız zaman instagram şikayetinizi inceleyecektir. Hesap kapatma için mutlaka şikayet etmelisiniz.

Facebook ise açılan taklit sosyal medya hesapları tespiti için şunları öneriyor;

 • Sizinle bağlantı ya da link paylaşan bir hesap olduğunda, bu hesabın sahte hesap olup olmadığını anlamak için facebook arkadaşlarınıza bakmalısınız. Size bağlantı atan hesap taklit mi anlamak için zaten bu isimde bir hesap var mı diye kontrol edebilirsiniz.
 • Sizden talepleri olan hesabın profilini incelemek ve yakın zamanlı gönderilerine bakmak.
 • Popüler hesaplar ve markalar için doğrulama işaretine bakmak.
 • Hesaptaki profil fotoğrafına bakabilirsiniz. Resim arama işlemi birçok arama motorunda yapılabiliyor. Resmi aradığınızda düşük çözünürlüklü ya da başka bir hesapta görünüyorsa büyük ihtimalle taklit hesaptır.
 • Takipçi, arkadaş ve abone sayıları da size bilgi verebilir.

Facebook için Hesap Kapatma Adımları

Facebook uygulama yoluyla sahte hesap şikayet edebileceğiniz ve kapattırabileceğiniz bir form barındırıyor. Şu adımları izlemeniz yeterli oluyor:

 • Taklit ya da sahte olduğunu düşündüğünüz hesaba girin. Kapak fotoğrafının altındaki üç noktalı butona tıklamalısınız.
 • Kişinin sahte hesap olduğunu düşünüyor ve şikayet ediyorsanız ‘Profili Bildir’ kısmına tıklamalısınız.
 • Bir firma ya da markanın taklit olduğunu düşünüyor ve hesap kapatma istiyorsanız ‘Destek bul ya da Sayfayı Şikayet Et’ kısmına tıklamalısınız.
 • Bu adımlardan sonra bir rapor karşınıza çıkacak ve ekrandaki talimatları uygulamalısınız.
 • Eğer bir facebook hesabına sahip değilseniz ve sizin adınıza taklit sosyal medya hesapları açıldığını gördüyseniz yine de şikayet edebilirsiniz. Bunun için doldurmanız gereken forma internetten erişebilirsiniz.
 • Formu doldururken, fotoğrafınız ve bazı belgeler istenebilir. Bu teyit etmek ve facebook doğru karar alsın diye yapılan bir prosedürdür.
 • Son olarak doğrudan Facebook Messenger ile şikayet ederek hesap kapatma gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram için Hesap Kapatma Adımları

Taklit sosyal medya hesapları şikayet edilmediği sürece hesap kapatma ile mücadele etmek zordur. Bu sebeple eğer bir hesabın sizi veya markanızı taklit etmek amacıyla açıldığını düşünüyorsanız hemen şikayet etmelisiniz.

Mobil uygulama ve resmi internet sitesinde uygulanacak adımlar farklıdır. Aynı zamanda sizi ve bir başkasını taklit eden sahte hesap kapatma adımları da farklıdır. İnternet sitesi üzerinden sizi taklit eden hesabı kapatma nasıl olur inceleyelim;

 • Instagram yardım merkezinden şikayet sayfasına tıklamalısınız.
 • Beni ya da arkadaşımı taklit eden hesap var seçeneğine tıklamalısınız.
 • Sizi ediyorsa işaretleyin ve kişisel bilgilerinizi doldurun.
 • Sizi taklit eden hesap ile ilgili kullanıcı adı ve isim soy isim bilgilerini girin.
 • Kimlik kartı ya da yerine geçen üzerinde adınızın, soyadınızın ve fotoğrafınızın bulunduğu, resmi bir belgeyi yüklemelisiniz.
 • Son adım ek bilgi varsa girin ve şikayeti gönderin.

Mobil uygulama üzerinden instagram sahte hesap kapatma adımları ise şu şekilde;

 • Taklit sosyal medya hesapları ya da hesabını açın ve profiline girin.
 • Profilin üzerinde üç nokta ibaresine tıklayın.
 • Şikayet et seçeneğini seçin.
 • Neden sorusunun cevabı uygunsuz olarak işaretlenmelidir.
 • Tekrar hesabı şikayet et seçeneğine tıklayın.
 • Bir başkasını taklit ediyor kısmına ardından da beni kısmına dokunun.
 • Şikayetinizi iletmiş oldunuz ve instagram incelemeye alacaktır.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
taktil

Taklit Sosyal Medya Hesapları Nasıl Kapatılır?

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email