Medya Koruma

unnamed

Dondurulan Sosyal Medya Hesapları Nasıl Açılabilir?

Sosyal medya platformlarında hesap dondurma ya da silme işlemleri için uzun bir sürece adım atmamız gerekebiliyor, kullanıcılarını kaybetmemek adına ‘’hesap dondurma’’ alternatifi ile karşımıza çıkan sosyal medya platformlarında, bazen geri açma işlemi de kapatma işlemi kadar uğraş gerektiriyor.  Dilerseniz günümüzün en popüler sosyal medya uygulamaları olan Facebook, Instagram ve Twitter platformları üzerinden hesap dondurma ve geri açma süreçlerini birlikte inceleyelim.

Sosyal Medya Kanallarında Hesap Dondurma İşlemi Nedir?

Sosyal medya platformlarında yapılan ‘’hesap dondurma’’ işlemi, hesabınızı kısa süreliğine kapatmak anlamına gelir, askıya almak olarak da adlandırılan bu işlem, platformlar tarafından belirlenmiş sürelerle gerçekleştirilebiliyor. Peki sosyal medya kanallarında hesap dondurma işlemi nasıl gerçekleşiyor? Öncelikle günümüzün en popüler sosyal medya platformlarında hesap kapatma işlemi, süresi ve adımları hakkında kısaca bilgi edinelim.

Instagram’da Hesap Dondurma ve Geri Açma

Dünya üzerinde aktif kullanıcı oranı en yüksek olan Instagram platformu, kullanıcılarına hesap kapatma işleminden önce hesap dondurma alternatifi sunuyor. Instagram’da hesap dondurma işlemi ise mobil tarayıcıdan ya da bilgisayar üzerinden sağlanabiliyor, hesap dondurma uygulaması için yapmanız gereken adımlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Öncelikle tarayıcı üzerinden Instagram’a gidin ve hesap bilgilerinizi girerek giriş yapın.
 • Giriş yapma işlemi tamamlandıktan sonra sağ üst köşede bulunan profil resmine tıklayın.
 • Ardından ‘’Ayarlar’’ bağlantısını seçin.
 • Karşınıza çıkan sekme üzerinde en alta inin ve ‘’Hesabımı geçici olarak kapat.’’ seçeneğine tıklayın.

Sırasıyla bu adımları uygulayarak sosyal medya hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz. ‘’Hesabımı geçici olarak kapat.’’ bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sekmede hesabınızı kapatma nedenini bildirerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Instagram platformunda hesap dondurma süresi ise haftada bir olarak karşımıza çıkıyor, peki dondurulmuş hesap nasıl tekrar aktif hale getiriliyor? Dondurulmuş hesap yeniden aktif olduğunda tüm bilgiler geri geliyor mu? Hesabınızı açmak için yapmanız gereken tek şey Instagram’a yeniden giriş yapmak. Hesabınızı aktif hale getirene kadar tüm fotoğraflarınız, yorumlarınız ve beğenileriniz platform üzerinde gizleniyor.

Twitter’da Hesap Dondurma ve Geri Açma

Twitter platformunda hesabınızı dondurmak, hesabınızı kalıcı olarak silmenin ilk adımıdır, Twitter’da hesap dondurma süresi ise 30 gün olarak karşımıza çıkıyor. 30 gün içerisinde tekrar aktive edilmeyen hesaplar sunuculardan kalıcı olarak silinir ve kalıcı olarak silinen hesaplarda kullanıcı adı hesapla ilişkilendirilmez. Sosyal medya hesabınızı devre dışı bırakma işlemi, kalıcı olarak silme işlemini başlatır. Yani 30 günlük süre içerisinde Twitter’a tekrar giriş yapmanız gerekir. Peki devre dışı bırakma işlemi için hangi adımlar uygulanmalıdır? Dilerseniz bu adımlara bir göz atalım:

 • Devre dışı bırakma işlemi için tarayıcı ya da uygulama üzerinden hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş işleminin başarıyla tamamlanmasının ardından küçük resminize tıklayın.
 • En alta inerek ‘’Ayarlar ve Gizlilik’’ bağlantısını seçin.
 • Son olarak ‘’Hesabın’’ ve ‘’Hesabını Devre Dışı Bırak’’ seçeneklerine tıklayın.

Bu adımları sırasıyla uygulayarak Twitter hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz. 30 günlük aktive süresi bulunan Twitter’da silinen hesapların geri getirilemeyeceğini unutmayın. 30 gün içerisinde geri açma işlemi uygulayarak hesabınıza yeniden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı adı ve şifreniz ile aktive edebileceğiniz hesabınızda siz geri dönene kadar tüm bilgileriniz korunacaktır, tekrar giriş sağlamanız durumunda yeniden etkinleştirmeyi onaylamanız için bir bildirim alırsınız. Bu bildiriyi onaylayarak ana sayfa akışınıza ulaşabilirsiniz. Bu süreçte beğeni, takipçi ve tweet gibi verilerin yüklenmesinin zaman alabileceğini unutmayın.

Twitter hesabınızı dondurmadan önce Twitter verilerinizi indirmek isteyebilirsiniz, bunun için ise talepte bulunmanız gerekir. Dondurulmuş hesap verileriniz Twitter sisteminden silmez. Birçok sosyal medya kanalında da olduğu gibi Twitter’da hesabı silinen kullanıcılarının bazı verilerini sunucularında saklayabilir, verilerin saklanması ise kullanıcıların güvenliği ile ilişkilendirilir.

Facebook’ta Hesap Dondurma ve Geri Açma

Facebook platformu da kullanıcılarına kalıcı olarak hesap silme işleminden önce hesap dondurma alternatifi sunar, peki Facebook’ta hesap dondurma ve geri açma işlemleri nasıl gerçekleşir?

 • Öncelikle tarayıcı üzerinden Facebook’a gidin. Kullanıcı adı ve şifreniz ile kişisel hesabınıza giriş sağlayın.
 • Ardından sağ üst köşede bulunan küçük ok işaretine tıklayın ve ‘’Ayarlar ve Gizlilik’’ bağlantısını seçin.
 • Açılan panel üzerinden Ayarlar’a tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sekmenin sol tarafında bulunan ‘’Facebook bilgilerin’’ ikonunu seçin.
 • Son adım olarak ise sayfanın en altında bulunan ‘’Dondurma ve Silme’’ seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınızı geçici olarak silmek istiyorsanız ‘’Hesabı Dondur’’u seçerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

Bu adımları başarıyla tamamlayarak Facebook hesabınızı geçici olarak silebilirsiniz. Facebook platformunda geçici olarak silinen hesaplar, aramalarda ve yorumlarda gizli hale gelir. Facebook hesabı silinen kullanıcılar ‘’Messenger’’ı kullanmaya devam edebilir. Peki Facebook’ta geri açma işlemi nasıl gerçekleşir? Diğer sosyal medya platformlarındaki benzer yöntem ile Facebook hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Silinen profilinizi yeniden görünür hale getirmek için tarayıcı ya da mobil uygulama üzerinden hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Yeniden etkinleştirme işlemini uygulayabilmek için cep telefonu ve e-mail bilgilerine erişiminizin olması gerektiğini unutmayın.

Kullanıcı Bilgileri Unutulan Sosyal Medya Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Hesap dondurma işleminin ardından platforma giriş yapmayan kullanıcılar, sosyal medya hesaplarının şifresini unutmak gibi sorunlar ile karşılaşabiliyor ve çeşitli çözüm yöntemleri ile hesap yeniden aktif hale getirilebiliyor. Bu çözüm yöntemleri ise sosyal medya kanalları arasında farklılık gösteriyor, peki bu süreçler Instagram, Facebook ve Twitter kanallarında nasıl işliyor? Birlikte inceleyelim.

Instagram’da Hesap Kurtarma

Instagram’da giriş bilgileri unutulmuş ve dondurulmuş hesap için uygulanması gereken kurtarma adımları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • İlk olarak Instagram platformunun mobil uygulamasını açın.
 • ‘’Şifreni mi unuttun? Bağlantısına tıklayın.
 • Bağlantının ardından karşınıza çıkan sekmede ‘’Girişte sorun mu yaşıyorsun?’’ ikonunu seçin.
 • Dördüncü adım olarak ‘’Kullanıcı Adı’’ ve ‘’Telefon’’ bilgilerinizi girin.
 • ‘’Şifre Sıfırlama’’ işleminin gerçekleştirilmesi için gönderilecek bağlantının konumunu seçin. Bu noktada Instagram hesabınıza tanımlı e-posta ya da cep telefonu bilgisi ile karşılaşacaksınız.
 • ‘’Giriş Bağlantısı Gönder.’’ butonuna tıklayın. Tercih ettiğiniz iletişim aracına Instagram tarafından özel bir bağlantı gönderilecek.

Bu adımları uygulayarak Instagram giriş bilgilerinize yeniden ulaşabilirsiniz. Mail olarak tarafınıza ulaşan bağlantıda ‘’X olarak giriş yapın’’ ve ‘’Şifrenizi yenileyin’’ seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. ‘’X olarak giriş yapın’’ bağlantısına tıklamak hesabınızı otomatik olarak aktif hale getirir. Dilerseniz şifre sıfırlama seçeneği ile yeni bir şifre edinebilmeniz mümkün.

Twitter’da Hesap Kurtarma

Twitter platformunda hesap kurtarma işlemi gerçekleştirmek için birden fazla kurtarma tekniği kullanılabilir. Fakat Twitter, bu işlem için güncel e-posta adresi ve cep telefonu gibi özel bilgiler istemektedir, bu bilgilerin eksik olması Twitter hesabınıza yeniden erişim sağlamanızı engeller.

E-Mail Yolu ile Şifre Sıfırlama

 • Tarayıcı ya da mobil uygulama üzerinden Twitter’a giriş yapın ve ‘’Şifreni mi unuttun?’’ bağlantısına tıklayın.
 • E-mail, cep telefonu ya da kullanıcı adı bilgilerinizden birini girerek devam edin.
 • Şifre sıfırlama bağlantısının gönderileceği e-mail adresini seçin. Mesaj kutunuza gönderilmiş olan kod ile işlemi tamamlayın. Süresi 60 dakika olarak belirlenmiş kod ile yeni bir şifre belirleyin.

SMS Yolu ile Şifre Sıfırlama

Bu işlem sadece Twitter hesabı ile telefon numarasını ilişkilendirmiş kullanıcılar için geçerlidir.

 • ‘’Şifreni mi unuttun?’’ bağlantısına tıklayarak telefon numarası, e-mail adresi ve kullanıcı adı bilgilerinizi girin.
 • Ardından telefon numaranızı girerek ‘’Arama’’ ikonuna tıklayın.
 • ‘’XX ile biten telefonuma bir kod gönder.’’ seçeneğini seçerek devam edin.
 • 60 dakikalığına geçerli olacak olan bu kodu kullanarak şifrenizi sıfırlayın.

Dondurulan sosyal medya hesaplarınızı açmakta problem yaşıyorsanız buradan ayrıntılı bilgi edinerek uzman desteğine başvurabilmeniz mümkün.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
unnamed

Dondurulan Sosyal Medya Hesapları Nasıl Açılabilir?

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email