Medya Koruma

pexels-tracy-le-blanc-607812-1095x730

2022 Yılında Dijital Dünyada Sizleri Neler Bekliyor?

2021’i uğurluyor ve 2022’yi karşılıyoruz. Yeni bir yıla girerken dijital dünya paydaşları, trendleri ve değişimleri merakla bekliyor. Pandemi dönemi etkisi ile Dünya’da yaşanan değişimler dijital medyada da kendini hissettirmişti. Peki 2022 yılında ne olacak? Dijital dünyayı ne gibi değişiklikler bekliyor? Hep birlikte inceleyelim.

Yapılan araştırmalara göre 2022 yılında farklı sektörler birbirleri ile bütünleşecek ve yepyeni vizyonlar ortaya çıkacak. Pandemi ile artan sosyal medya ve dijitalleşme hızı “Metaverse” kavramını da hayatımıza adapte edecek. Tasarımı hala devam eden ve hızla duyulmaya başlayan Metaverse kavramı, 2022 yılına damgasını vurabilir.

Dijital Dünya Ve Toplumsal Deneyim

Markalar ve hedef kitleler arasındaki etkileşim kalitesini tanımlayan hedef kitle deneyimi, internet araştırmalarından, sosyal medya yorumlarından, pazarlama aktivitelerinden elde edilmektedir. “Total Experience” olarak da bilinen bu yapı: hedef kitle deneyimi, çalışan deneyimi ve son kullanıcı deneyimini bir arada tutan bir kavramdır.

Potansiyel hedef kitle grubunun davranışlarını etkileyen en önemli etkenlerden birkaçı gereksinim ve güdülenmedir. Tüketiciler, aynı ürünü veya hizmeti alan diğer hedef kitlelerin yorumlarına baktığında marka kimliğiniz ve itibarınız hakkında bazı görüşlere sahip olacaktır. “Total Experience” denilen ve bütünleşik deneyim anlamına gelen kavram tam olarak burada karşımıza çıkmaktadır.

Yeni Trend: Hiper Otomasyon

Hiper otomasyon; makine, yazılım ve otomasyon araçları birleşiminden oluşan yeni dijital dünya teknolojisidir. Farklı sistemlerin birbirine entegre edilmesi ve bir uyum içerisinde çalışması yeni bir trend olarak gözükmektedir. Pandemi etkisi ile hayatımıza giren hiper otomasyon, “yalınlık” ve “optimize olmak” gibi çok önemli kavramları da dijital dünya literatürüne sokmuştur. Hiper otomasyon, tüm iş süreçlerini hızlandırır ve minimum zamanda maksimum üretim sağlar.

“Remote” olarak da adlandırılan uzaktan çalışma sistemi, hiper otomasyona örnek olarak gösterilebilir. “Ofis” algısındaki değişim, fiziksel bir yapı olmadığının anlaşılması ve iş takip araçları, iş & yönetim davranışlarını köklü bir değişime uğratmıştır. Ancak 2022’de bu değişimin ne yöne evrileceği merak edilenler arasında.

Dijital Dünya & Yapay Zeka

Hemen hemen her sektöre entegre olan yapay zeka, uzun zamandır hayatımızda ve pazarlama dahil birçok alanda da kullanılıyor. Hedef kitlelerin geçmişte ne aldığını gösteren verilerden gelecekte ne alacaklarına kadar her şeyi tahmin edebilen yapay zeka, aynı zamanlı gerçek teklifler de verebilecek hale gelecek ve bizlere birçok kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.

Yapılan araştırmalara göre, ürünler bazında toplanan verilerden ve reklam algoritmalarından pazarlama sektörü de payını almakta. Günümüzde görüntülü konuşmadan navigasyon cihazlarına kadar her alanda olan yapay zeka, dijital dünya içerisindeki popülerliğini her daim korumaktadır.

Yapay zeka kullanarak sosyal medya üzerinde rekabet analizi yapabilir, doğru hedef kitle stratejisi geliştirebilirsiniz. Elinizdeki verilere dayalı olarak kullanıcı ya da marka yönlendirme yetkisine sahip olan bu trend, işinizi de oldukça kolaylaştırıyor. En eski sosyal medya platformlarından olan Facebook, yapay zekayı en iyi kullananlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Facebook platformunda, beğendiğiniz, yorum yaptığınız veya araştırdığınız şeylere göre karşınıza çıkan optimize edilmiş reklamları kolayca görebilirsiniz.

Kişilerin beğenmesi muhtemel olan içerikleri ve tanıyor olabileceği kişileri de ön plana çıkaran Facebook, herkes tarafından tanınan ve en çok kullanılan sosyal mecra olarak da bilinir. Yapay zeka sayesinde sağlam bir marka kimliği oluşturan Facebook, birçok açıdan bu işi en iyisidir.

Dijital Dünya & AIoT

Pandemi öncesinde hayatımıza giren ve gelecekte de hayatımızın merkezinde yer alacak olan AIoT kavramı, sosyal çevremizde tüm nesnelerin akıllanmasını amaçlar. Tüketicileri daha iyi anlamak ve potansiyel hedef kitle gruplarını keşfetmek için kurgulanan bu sistem, içerisinde birçok değişkeni barındırıyor. Akıllı şehirlerin kurulması için 5G’ye ihtiyaç duyulması, IoT ve yapay zeka entegrasyonu gibi konular “Artifical Intelligence of Things” kavramı içerisinde yer almakta.

Bileşik teknolojilerin bir ürünü olan otomasyonun gelecekte önemli olacağı aşikar. Ayrıca hem şirketlere hem de ülkemize katma değer sağlayacak bu kavramlar, tüm taleplere daha mantıklı çözümler üretecek.

Dijital Dünya & Mikro Influencerlar

Dijital dünyanın en önemli paydaşlarından Instragram, kullanım oranı açısından rekor üzerine rekor kırıyor. Story, reels ve IGTV gibi güncellemeler ile kullanıcıların daha da fazla vakit geçirdiği Instagram, e-ticaret markalarını da tanıtım faaliyetleri için bu platforma yönlendirdi.

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre e-ticaret markaları Instagram’da takipçisi fazla veya belirli bir kitleye hitap eden hesaplara toplamda 9.7 milyar dolar aktardı. “Influencer Marketing” olarak da bilinen bu pazarlama tipi 2021 yılının en trendleri arasında yerini aldı.

Influencer marketing kavramının popülerleşmesi ve bu pazarlama tipine artan talep, mikro ve mega olmak üzere iki tip influencer tipini ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalar ise takipçi sayıları az ama etki alanları büyük olan mikro influencerların, mega influencerlara oranla markalara daha yüksek dönüşüm elde ettirdiğini gösterdi.

Sosyal Medya & Siber Güvenlik

Hızlı bir şekilde gelişim gösteren dijital dünya, olumlu tarafları kadar olumsuz özellikleri ile de dikkat çeker. Dijital dünya içerisinde başınıza gelebilecek olumsuzlukları aşağıda sıraladık:

  • Veri hırsızlığı,
  • Dolandırıcılık,
  • İtibar zedeleme.

2022’nin dijital dünya trendleri arasında siber güvenlik mimarisi de bu olumsuzluklar nedeniyle önemli bir yer tutacaktır. Dijitalleşmenin hızı doğru orantılı olarak veri giriş – çıkışlarını da etkilemektedir. Verilerin korunması, şirketler için hayati bir önem arz etmektedir.

Siber güvenlik ve sosyal medyada itibar yönetimi alanında profesyonel bir hizmet sunan Medya Koruma ile şahsınızı veya kurumunuzu güvence altına alabilirsiniz. Alanında uzman kadroları ile hizmet veren Medya Koruma: itibar zedeleyici içerik silme, haber kaldırma, sosyal medya güvenliği, çalınan hesapları geri alma gibi kritik süreçlerde hızlı ve etkili çözümler sunmaktadır.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
pexels-tracy-le-blanc-607812-1095x730

2022 Yılında Dijital Dünyada Sizleri Neler Bekliyor?

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email