Medya Koruma

E6GLYZbXEAE6x5k

Sosyal Medya Hesaplarınız 2022 İçin Hazır Mı?

Son yılların en revaçta pazarlama kanalı olan sosyal medya; gün geçtikçe kullanıcı sayısını ve kullanılma süresini artırarak önemini bir kez daha vurguladı. Sosyal medya kullanımındaki artışı değerlendirmek isteyen işletmeler, dijital pazarlama stratejilerini Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi mecralar üzerine kurar. İşletmeler bu platformları kullanarak aşağıdakileri amaçlar:

 • Rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabet edebilmek,
 • Marka bilinirliğini sosyal platformlardan arttırmak,
 • Sosyal medya sayesinde hedef kitleye ulaşmak,
 • Sosyal mecralarda müşteri memnuniyetlerini arttırmak,
 • Ürün, hizmet ve kampanyalarını dijital platformlarda tanıtmak.

Sosyal Medya & Instagram Tv

Instagram’ın yeni güncellemesi ile hayatımıza giren IGTV, markaların hedef kitlesi ile bağ kurmasını kolaylaştırır. Şirketler, Instagram Tv’yi daha çok takipçileriyle iletişim kurmak ve takipçilerini bilgilendirmek amacıyla kullanır.

Her geçen gün artış gösteren Instagram Tv’nin 2022’de de geliştirilerek kullanımına devam etmesi bekleniyor. Dönüşüm düzeyini ve potansiyel müşteri kitlesini daha iyi bir noktaya taşımak isteyen markalara ise bu özelliğin kullanıma devam etmesi öneriliyor. Özellikle e-ticaret firmaları için oldukça önemli olan IGTV, müşterilere ve potansiyel müşteri kitlesine ulaşmanın en kolay yolu olarak görülüyor.

Snapchat’in başlattığı hikaye özelliği daha sonra Instagram, Facebook, Youtube, Twitter ve Whatsapp gibi mecralarda sık sık karşımıza çıkıyor. İlk başlarda önyargı beslense de birçok insan ve şirket tarafından bu özelliğin kullanıldığı biliniyor. Instagram’ın büyük yatırımlar yaptığı ve influencerlar tarafından da sıklıkla kullanılan hikaye özelliğinden markaların daha fazla yararlanması öneriliyor.

Instagram’da ürünlerini, hizmetlerini ve kampanyalarını interaktif bir şekilde tanıtma fırsatı sağlayan IGTV, reels ve hikaye güncellemeleri; markalara hedef kitleden anlık dönüşler sağlıyor. E-ticaret firmaları sitelerine ziyaretçi çekmekte de bu özelliği etkin bir şekilde kullanabiliyor.  Dikkatli bir şekilde incelendiğinde ve gerekli analizler yapıldığında bu özelliğin işletmelere büyük avantajlar sağladığını söylemek mümkün.

Pandemi Etkisinde Değişen Sosyal Medya

Sosyal medya trendleri incelendiğinde video içeriklerine olan ilginin her geçen gün arttığı görülmektedir. Pandemi döneminde çok fazla yapacak şey bulamayan kullanıcılar, video içeriklerine daha fazla yönelmiştir.

Tüketicilerin karantina süreçlerinden itibaren video içeriği tüketmeye çok daha fazla zaman ayırdığını söylemek mümkün. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen e-ticaret firmaları ise bu tarz içerikler sayesinde görselliğe alışmış kullanıcılara ürün, hizmet ve kampanyalarının tanıtımlarını yapmayı hedefliyor.

Z Kuşağı & Sosyal Medya Davranışları

Sosyal medya kullanımının demografiye yayılması ile yaş grupları arasında davranış farklılıkları ortaya çıkmaya başladı. Son zamanlarda popülerleşen TikTok ise Z kuşağı olarak adlandırılan jenarasyonun ilgi odağı oldu. TikTok uygulaması tamamı ile video içeriklerin paylaşıldığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca uygulama, diğer platformlar gibi tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını analiz edebiliyor.

Z kuşağını hedefleyen e-ticaret firmaları, Tiktok’a ciddi derecede yatırım yapmakta. Bunun sebebi ise zamanlarının büyük bir kısmını bu uygulamada geçiren Z kuşağından sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak.

Sosyal Medya & Affiliate Marketing

Satış ortaklığı adıyla da bilinen affiliate marketing, Türkiye’de yeni yeni popülerleşmeye başlayan bir dijital pazarlama tekniğidir. Bu pazarlama yöntemi “win-win” dediğimiz paydaşların her birinin kazanmasını amaçlar. Satış ortaklığıyla çalışan kişiler yaptıkları satışlardan kazanç elde etmelerinin yanı sıra çalıştıkları markadan da prim alırlar.

Influencer ve blogger kavramlarının ülkemizde yaygınlaşması satış ortaklığı tekniğinin popülerleşmesini hızlandırdı. 2022 yılına damgasını vurmasını bekleyen pazarlama tekniği, e-ticaret markaları tarafından 2021 yılının son çeyreğinde sıkça başvurulan bir pazarlama taktiği olarak öne çıktı.

Satış ortaklığı veya affiliate marketing kavramında dikkat edilmesi gereken unsur ise satışçı ve hedef kitle arasındaki bağlantı. Eğer doğru ürünü doğru satış ortağı üzerinden tanıtırsanız bu size maksimum dönüşüm olarak yansıyacaktır.

Küçük Ağlarda Büyük Reklam Harcamaları

Yapılan araştırmalara göre Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve TikTok gibi demografiye yayılmamış mecralardaki reklamların dönüşüm oranı bahsettiğimiz mecralara göre çok daha yüksek. Bu durum ise platformunda dar bir hedef kitle barındıran mecralardaki reklam harcamalarının artmasına sebep oluyor.

 • Snapchat ile Nielson’ın araştırmasına göre Snapchat’teki reklamların TV reklamlarından daha fazla erişime sahip olduğu sonucu ortaya çıkıyor.
 • Pinterest Business araştırması ise Pinterest’teki reklamların diğer sosyal medya ağlarındaki reklamlardan daha geri dönüşüm oranına sahip olduğunu gösteriyor.

İnsanlar kurgulu reklam içerikleri yerine organik içeriklere daha çok yöneliyor. Genel olarak e-ticaret firmalarına verilen önerilerden biri ise tüm platformlardaki etkileşimi daha yakından incelemeleri ve Pinterest ve Snapchat gibi platformları hafife almamaları yönünde. 2022 yılında ise bu durumun daha çok ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Sosyal Medya Analizleri & Sosyal Dinleme

Markalardan, rakiplerden, ürünlerden ve daha fazlasından bahsetmek isteyen e-ticaret firmaları için sosyal medya kanallarını izleme süreci sosyal dinleme ile ortaya çıkmaktadır. Sosyal dinleme, markalara sosyal medyada kendileri hakkında konuşulanları izleme, analiz etme ve yanıtlama fırsatı sağlıyor. Bu da aslında hedef kitle araştırmasında önemli bir bileşen olarak karşımıza çıkıyor. 2022’de doğru hedef kitlelere ulaşmak için ise sosyal medya dinleme araçlarını kullanabilirsiniz. Bazı sosyal medya dinleme araçlarına örnek verecek olursak:

 • Agorapulse,
 • HootSuite,
 • Media Toolkit,
 • Sprout Social.

Pandemi ile birçok işletme ilk kez sosyal dinleme trendine uyum sağlamaya çalışıyor. Pandemi ilerledikçe birçok şirket tüketicilerin değişen tercihlerini anlamak için sosyal dinlemeyi kullanmaya başladı ve bu kavram hayatımıza girerek 2021’in trendleri arasında yerini aldı. “Sosyal dinleme” ve “sosyal dinleme araçları” gibi anahtar kelimeler her yıl gitgide daha fazla aratılmaya ve araştırılmaya başlıyor.

Podcast Kültürü

Clubhouse, Twitter Spaces ve Spotify gibi birçok uygulamalar son zamanlarda dijital hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Özellikle 2021’de popülaritesini arttıran bu uygulamalar sosyal medya ekiplerinin podcastlere yatırım yapmasına neden oluyor. Tüketicileri kendine çeken podcast yayınları birçok markanın da sosyal medya da bilinirliğini artırıyor. 

Sesli yayınlar, markaların güvenilirlik ve doğrudan bağ kurması için e-ticaret firmalarının izlediği bir araç haline geldi. Ses yayınlarını kullanmadan önce dinleyicilere katacağınız değerleri, hangi platformu kullanacağınızı ve hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

Markanız adına bir konuşma yapmadan önce doğaçlama deneyimine sahip, ilgi çekici ve profesyonel bir düşünce lideri – moderatör bulmalı ve sosyal medyada etkinizi büyüteceğine güvendiğiniz biriyle çalışmalısınız.

Sosyal medyada liderliğinizi korumak için 2022 yılı için yapılan bu öngörüleri unutmayın. Hesaplarınızı bu trendlere ve stratejilere göre şekillendirmek dijital itibarınızı oldukça artıracaktır. Medya Koruma rehberliğinde dijital itibarınızı yönetebilirsiniz. Dijital dünyadaki tehlikelerden de sizi koruyan ve güvenlik açısından profesyonel bir hizmet sunan Medya Koruma: haber silme, içerik kaldırma, çalınan hesapları geri alma gibi servisler de vermektedir.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
E6GLYZbXEAE6x5k

Sosyal Medya Hesaplarınız 2022 İçin Hazır Mı?

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email