Medya Koruma

COMM_tcm36-229735

Markanız Hangi Dijital Mecralarda Bulunmalı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte markalar, reklam faaliyetlerini dijital mecraya taşımaya başladılar. Günümüzde sosyal medya ve teknoloji kullanımının artışı ile birlikte birçok farklı sosyal medya platformu hayatımıza girdi. Dünyada 3.96 milyar, ülkemizde de 54 milyon kişi sosyal medya platformlarında kayıtlı aktif kullanıcıdır. Bu sebeple doğru dijital stratejiler belirleyerek büyük kitlelere kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm platformda aynı anda varlık göstermeye çalışırsanız bu size istediğiniz verimi getirmeyecek ve zaman kaybına neden olacaktır. Bu nedenle öncelikli olarak platformları öğrenmeli ve markanıza hangi platformun daha uygun olduğunu bulmalısınız.

Yaygın Dijital Mecralar

Web dünyasına girdiğinizde karşınıza ilk çıkan platformlar; Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Linkedin ve Pinterest olacaktır. Uzun yıllardır kişisel olarak kullandığınız bu platformlar, marka kimliği için neler ifade ettiği ve dijital mecralarda marka kimliğinizi nasıl oluşturmanız gerektiği gibi detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Öncelikli olarak dijital mecralarda da kurumsal kimliğinizi korumanız gerekir. Logo, marka renk ve ses gibi marka kimliğinizi oluşturan özellikleri dijital ortamda da kullanmalısınız.
  • Sosyal medya platformlarının kullanıcı profillerini iyi anlamanız gerekir. Kullanıcılar sizin hedef kitlenizi oluşturacaktır.
  • Platformlar için üreteceğiniz içerikler, marka kimliğiniz için uygun mu? Bu tip özellikleri göz önüne aldığınızda markanız için dijital mecrada doğru platformu seçebilirsiniz.

Markanıza Neden Facebook Uygun?

Facebook, dijital mecrada sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan platformdur. 2.6 milyar kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, birçok marka için uygun olan bir platformdur. Facebook üzerinden markanızı takip eden ve takip etmesini istediğiniz kişilere gerçek zamanlı bilgiler ve ayrıntılar paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi cinsiyet, meslek, konum, yaş, ilgilere göre belirleyebilir ve tam anlamıyla markanızın hitap etmesini istediğiniz kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Türkiye’de Facebook uygulamasını kullananların %60,4’ü erkektir ve 25-44 yaş aralığında kullanıcıya sahiptir. Bu nedenle gençler arasında sık tercih edilen bir sosyal medya platformu değildir. Facebook’ta video, canlı yayın, blog yazısı, fotoğraf, kısa yazılar gibi farklı içerikler üretilebilir.

Markanız için Doğru Seçim Youtube Mu?

Youtube, dijital mecralar arasında dünyada en sık kullanılan ve arama motorlarında büyük arama hacmine sahip ikinci platformdur. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Youtube, genellikle 55 yaş üzerindeki her 4 kişiden 2’sinin kullandığı bir platformdur. Youtube’da web sitesinde ve mobil uygulamalarda görüntülenebilecek farklı video içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede markanız web dünyasında önemli bir yere sahip olabilir. Markanız görsel ve video içerik üretmeye uygunsa dijital mecralar arasında Youtube’u tercih edebilirsiniz.

Instagram Markanızı Yükseltebilir

Dünya üzerinde 1.08 milyar insanın kullandığı sosyal medya platformu olan Instagram, her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ediyor. Şu an için dijital mecrada yer alan en büyük görsel platformdur. Meta şirket bünyesinde yer alan Instagram, Facebook’un kardeş uygulaması olarak geçmektedir. Instagram’ın güçlü kullanıcı etkileşim özelliği, dijital mecrada oldukça önemlidir. Aynı zamanda web dünyasında markanızın bir adım öne çıkmasını sağlar. Ülkemizde kullanım oranı %51’i bulan sosyal medya platformu, web dünyasının büyüklüğü baz alındığında önemli bir yere sahiptir. Sosyal medya platformunu aktif bir şekilde kullananların 24-34 yaş aralığında olduğu bilinmektedir. Platformun en belirgin özelliği post adı verilen görsel paylaşımların yanı sıra reels adı verilen video içerikler ve hikaye adı verilen 24 saatlik görsel paylaşımlar yer almaktadır. Platform, dijital mecralara ayak uydurarak güncelliğini korumaktadır. Marka kimliği olarak görsel içerik üretmeye uygunsanız Instagram sizin için doğru mecra olabilir. Marka kimliğiniz ve imajınız baz alındığında günceli yakalayan bir yapınız ve nihai tüketiciye ulaşma amacınız varsa tercih etmeniz gereken bir mecradır.

Twitter Kullanımı Markanız için Ne İfade Ediyor?

Twitter, dijital mecralar arasında eski ve bilindik sosyal medya platformlarından biridir. Mikroblog anlayışı ile ortaya çıkan Twitter, markaların da kullanmayı tercih ettiği dijital mecralar arasında yer alır. Kurulduğu ilk dönemde 180 karakter sınırı ile paylaşıma imkan veren platform, günümüzde 240 karakter ve görsel içerikler ile çok daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Twitter, kullanıcı kitlesinin eğitim düzeyi yüksek olan dijital mecralardan biridir. Bu nedenle marka olarak bu platformda hedef kitlenize bilgiler vermeli ve değerli içerikler paylaşmalısınız. Platformun kullanıcı yaş ortalaması ise 18-24’tür. Samimi, ilgi çekici, gündemi yakalayan içerikler üretmeniz gerekir. Markanız için ülke ve sektör gündemine dair içerik üretmeyi riskli ya da marka kimliğinize aykırı buluyorsanız sizin için uygun olmayabilir. Marka kimliğinize uygun olarak hedef kitlenize yazılı içerikler ile ulaşmak istiyorsanız sizin için ideal dijital mecra Twitter’dır.

Profesyonel İş Dünyası için Özel Bir Platform Linkedin

Yaygın kullanılan dijital mecralara kıyasla web dünyasında sadece profesyonel iş insanlarının bir araya geldiği ve network oluşturduğu bir platform olan Linkedin, resmi bir dile sahiptir. İş dünyasının resmi ve ciddi havasına uygun olarak paylaşımların yapılması gereken Linkedin platformu, sektörel anlamda paylaşımlar için web dünyasında kullanılması gereken bir platformdur. B2B marka kimliğine sahip olan markalar tarafından imkan ve fırsatlar barındıran Linkedin 24-55 yaş ortalamasına sahiptir. Bulunduğunuz sektörden haberler almak ya da sektöre yön vermek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda markanızın insan kaynakları süreçlerini Linkedin üzerinden yönetebilir ve bu departmana özel içerikler oluşturabilirsiniz.

Pinterest ile Gözlere Hitap Edin

Son dönemde markaların görsel anlamda hedef kitlelerine ulaşmak istediği ve daha çok ilham vererek kendilerini geliştirdiği platformlardan biri olan Pinterest, dijital mecralar arasında önemli bir yere sahiptir. İster ürün ister hizmet sunan bir marka olun Pinterest hesabınız ile hedef kitlenin gözüne hitap edebilirsiniz.

Yeni Nesil Platformlar: Twitch ve TikTok

Klasik dijital mecraların yanı sıra yeni nesil platformlar arasında yer alan Twitch ve TikTok, özellikle gençler arasında popüler olan platformlardır. TikTok uygulaması, Instagram’da yer alan reels özelliğine benzemektedir. Çeşitli video ve efektler ile çekilen videoların yer aldığı TikTok, kullanıcı profili 16-24 yaş aralığındadır. Bu nedenle gençlere hitap eden bir markanız varsa TikTok’da yer alabilirsiniz. Twitch platformu ise canlı yayın kültürüne sahip olan bir platformdur. Markanızı doğrudan reklamlar ya da yayıncılarla anlaşarak verebileceğiniz reklamlar ile Twitch platformuna entegre edebilirsiniz.

Markanızın dijital mecralarda yer alması, günceli yakalamak ve hedef kitlenize ulaşmak için oldukça önemlidir. Bu konuda profesyonel hizmet almak için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Marka kimliğinizin ayrıntılı analizini yaparak belirlenen sosyal medya platformları ile web dünyasında doğru adımlar atabilirsiniz. Profesyonel bir içerik ekibi ile çalıştığınız takdirde markanıza ve dijital mecralara uygun içerikler üretebilir ve rakiplerinizden birkaç adım öne çıkabilirsiniz. Aynı zamanda içeriklerinizin ve reklamlarınızın analizlerinizi ayrıntılı bir şekilde alabilir ve stratejinizin ne denli doğru olduğunu test edebilirsiniz. Hedef kitleniz ile anlık ve hızlı iletişim kurabilirsiniz. Dijitalleşen dünyada siz de dijital mecralarda yerinizi alın!

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
COMM_tcm36-229735

Markanız Hangi Dijital Mecralarda Bulunmalı

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email