Medya Koruma

unnamed

Bir Marka Oluşumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsallaşma ve kalıcı olma hedefi bulunan tüm işletme ve girişimler, marka oluşumu ve bu oluşuma yönelik gelişme adımlarını takip etmelidir. En sık sorulan sorular arasında marka oluştururken dikkat edilmesi gereken adımların ne olduğu yer alır. Marka oluşturmak; çok yönlü biçimde ilerlemesi gereken ve zaman alan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde rakip izlemeleri, şirket vizyonuna yönelik stratejik yol haritalarının tercih edilmesi önem taşır. Oluşturulan marka kimliği ve yankısının kalıcı olmasını sağlamak için işletme ya da kurumun dikkat etmesi gereken 8 temel süreç ve gereklilik bulunur.

1.     Hedef Kitle ve Paydaş Tanımları Yapmak

Her işletme adayı belirli hedef kitlelerin ilgisini çekmek, bu hedef kitleleri müşteri haline getirmek ve müşteri sadakatini sağlamak durumundadır. Tüm marka oluşturma stratejileri de hedef kitle özellikleri ve eğilimleri çerçevesinde şekillenir. Dolayısıyla hedef kitle tanımının ayrıntılı olarak yapılması, hedef kitle demografik özelliklerinin ve beklentilerinin bilinmesi ve buna göre tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi gerekir. Müşteri profiline dair özelliklerin belirlenmesi ile beraber bu profillerin dikkatini çekebilecek ürün ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi mümkün hale gelir.

Farklı hedef kitle ve müşteri adaylarının kendilerine özgü talepleri ve anlayışı bulunabilir. Örneğin genç yetişkin grubuna hitap etmeye çalışan bir firmanın hem ürün geliştirme hem de tanıtım etkinlikleri genç yetişkin grubuna uyum sağlayan ve dikkat çeken stratejilerle ilerlemesi gelişim için fayda sağlar. Dolayısıyla ürün veya hizmet fark etmeksizin amacı ne olursa olsun hedef kitlenin araştırılması, tanımlanması ve bu sonuçlara göre hareket edilmesi önemlidir.

2.     Marka Kimliği Oluşturmak

Marka kimliği; bir firmanın kullanıcı, hedef kitle, pazar ortakları ve çalışanlarının algısında oluşturduğu yansımadır. Dolayısıyla bu süreç firmanın ayırt edici olması, kalıcı olması ve tanınırlığının artması için gereklidir. Marka kimliği kimi zaman bir logo, animasyon ya da belirgin bir slogan ile oluşturulabilirken kimi zaman da doğrudan ürün ya da müşteri ilişkileri anlayışı üzerinden yürütülebilir. Bu süreçte profesyoneller tarafından hazırlanan araç, yatırımcılar ve kullanıcılar için firma ismine yönelik hatırlanan dinamiktir. Bunun için logo tasarımı, renk belirleme, firma yüzü seçme ve şirketin değerlerini yansıtan kalıcı bir slogan belirleme profesyonel bir iştir. Firma oluşumu için kalıcı temeller atmak isteyen işletmeler, şirkete bir kimlik kazandırmak için uzman desteği alarak gelişim süreçlerine ivme kazandırır.

3.     Medya Yönetimi ile Geniş Hedef Kitlelere Ulaşmak

İşletme ya da kuruluş kapsamında sunulan ürün ve hizmetler ne kadar nitelikli olursa olsun doğru tanıtım faaliyetleri yürütülmezse hedef kitleye ulaşamaz. Medya yönetimi, firmanın tanınırlığı ve iletişimi için medya araçlarının tümünde yürütülen sistemli çalışmalardır. Günümüzde sosyal medya yönetimi ya da dijital medya yönetimi firmaların geliştirilmesi için en sık tercih edilen kanallardır. Medya yönetiminin etkin yürütülmesi, kampanya yönetimini başarıya ulaştırmasının yanı sıra şirket hakkındaki olumsuz gelişmelerin olumlu hale dönüştürülmesi ya da ortadan kaldırılması için de kullanılabilir. İşletme ya da kurumsallaşma ihtiyacı duyan profillerin, medya yönetimi için uzmanlardan destek almaları ve markalarını kalıcı hale getirecek geleneksel ya da dijital medya araçlarını doğru kullanmaları gerekir.

4.     Güçlü Müşteri İlişkileri Kurmak

Müşteriler ile kurulan iletişim; firmanın doğrudan hedef kitlesine ulaşabildiği, geri bildirim alabildiği ve kullanıcının markaya dair algısını şekillendirdiği alandır. Günümüzde uluslararası çaptaki şirketler, sosyal medya mecralarından gerçekleştirilen iletişim taleplerine karşılık vermekte hatta bu iletişimleri şirket tanıtımlarının bir parçası halinde kullanmaktadır. Güçlü müşteri ilişkileri kurmak için işletmenin ulaşılabilir olmasının yanı sıra iletişim kuran departman ya da kişilerin de bu alanda donanımlı olması gerekir. Bir firmaya dair tüm fikirler kullanıcının kurduğu anlık bir iletişimin sonucunda gelişebilir. Dolayısıyla işletme sahiplerinin bu algıyı yönetmek için güçlü müşteri ilişkileri kurması, müşteri sadakatini etkileyecek unsurlar arasındadır.

5.     Dönüt ve Değerlendirmeleri Analiz Ederek Sürekli Gelişim Sağlamak

Ürün ya da hizmet satışlarının ardından kullanıcılara değerlendirme yapabilecekleri alanlar sunmak ve bu alanlarda yapılan değerlendirmeleri iyi analiz etmek hem ürün geliştirme hem de marka oluşturma basamaklarından biridir. Bu basamaklarda takip edilmesi gereken bir diğer dönüt ise tanınırlık faaliyetlerine ve stratejilerine alınan tepkilerdir. Kampanya yönetimi sırasında hedef kitleye ulaşma başarısı, tanınırlık düzeyi ve alınan etkileşimlerin sonuçlarının profesyonel olarak değerlendirilmesi güçlü temellerin atılması adına büyük önem taşır. Günümüz teknolojileri, işletme ya da girişimlerde kullanıcıların reaksiyonlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi için işlevsel mecralar sunar. Bu mecralardan alınan dönütlerin medya yönetimi sorumluları tarafından sistemli biçimde değerlendirilmesi firmanın bir sonraki adımını güçlendirir.

6.     Marka Vizyonuna Uygun Stratejiler Kurmak

Her firmanın ulaşmak istediği ekonomik ve sosyal fayda hedefleri bulunur. İşletmelerin bu hedefler çerçevesinde faaliyet yürütmesi, harcamaların ve yatırımların doğru yerlere ulaşmasını sağlar. Medya yönetimi etkinlikleri, kimlik oluşturma ve kurumsal itibara yönelik çalışmaların en başından itibaren şirket vizyonunu destekler stratejiler içermesi oldukça önemlidir. Geleceğe yönelik yapılan hamleler ve planlamalarda da şirket vizyonunu temele alan bir yaklaşım sergilendiğinde sistemli gelişmeler ve kalıcılık sağlanır. Dolayısıyla marka oluşturma stratejileri kurgulanırken firmanın temel vizyonunun merkeze alınması ve tüm faaliyetlerinin bu çerçevede ilerlemesi gerekir.

7.     Pazar Gelişmelerini ve Rakipleri Takip Etmek

Ürün geliştirme, hizmet anlayışı ve tanınırlığa yönelik gerçekleştirilen tüm faaliyetler yer alınan pazarın niteliklerine göre şekillenmelidir. Markanın bulunduğu sektör ne olursa olsun pazar koşullarının iyi analiz edilmesi firmanın rakiplerinden ayrılmasını sağlar. Her sektörde firmaların aynı ya da yakın hedef kitlelere yönelik hizmet sağlayan rakipleri bulunur. Seçenekler arasında kullanıcılar için farklı olmak isteyen ve kullanıcılarını kalıcı olarak memnun etmek isteyen kuruluşların rakiplerinin gerçekleştirdiği güncellemeleri araştırması ve stratejik hamleler ile kendini geliştirerek bu gelişmelere karşılık vermesi gerekir.

8.     360° Marka Yönetimi ile Kalıcı Olmak

Bir kuruluş ya da girişimin marka haline gelmesinin ardından bu gelişmeyi yönetebilmesi ve marka değerini koruması oldukça önemlidir. Marka oluşturma basamakları başarı ile gerçekleştirildikten sonra elde edilen konumun çok yönlü çalışmalar ile korunması ve kalıcı olması sağlanmalıdır. Bu sürecin yalnızca tek bir perspektif ya da stratejiden oluşan kısa süreçler ile gerçekleşmesi olanaksızdır. Bu yüzden 360° derece marka yönetimi desteği alınarak kalıcılık sağlanması, büyüme ve yatırımcı bulma faaliyetlerinin artırılmasına ihtiyaç duyulur. Elde edilen marka değerinin geleceğe yönelik planlarda daha da artması için uzmanlardan destek alınması ve tüm faaliyetlerin stratejik bir yol üzerinden ilerlemesi gerekir.

Siz de işletmenizi kurumsal hale getirmek, markalaşmak ve tanınır kişi konumunuzu bir marka standardına çıkarmak için marka oluşturma süreçlerinde uzman desteği alabilirsiniz. Hem pazardaki yerinizi güçlendirmek hem de kalıcı olmak içinmedya yönetimi, marka kimliği ve kurumsal itibar alanlarında destek veren profesyonel ekiplerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
unnamed

Bir Marka Oluşumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email