Medya Koruma

FCUiLomWUAcmmcV

Sosyal Medya Güvenliği Neden Önemli?

Sosyal medya platformları hem ticari hem de bireysel amaçlarla gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır. Bunun sonucunda etkileşim ve sosyal medya kullanım amaçlarında değişkenlikler artarken kullanıcılar için yeni riskler oluşur. Sosyal medya güvenliği, kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliği gibi alanlarda bireysel sorumluluklar doğurur. Ticari kullanımı bulunan sosyal medya araçları ise hukuki sorumluluklarla karşı karşıya kalma, takipçi ve müşteri kaybetme, kurum itibarını yitirme gibi risklerle karşı karşıya kalır. Bu noktada sosyal medya güvenliği için yapılan yatırımların ve alınan profesyonel desteğin önemi büyüktür. Sosyal medya hesaplarının karşı karşıya kaldığı riskler şu şekilde sıralanabilir:

  • Hesap çalınması/ sanal kimlik hırsızlığı,
  • Taklit hesaplar,
  • Şifre kayıpları,
  • Dolandırıcılık faaliyetleri,
  • Kötü amaçlı yazılımların oluşturduğu riskler,
  • Kişisel belge ya da görsellerin elde edilerek kullanılması.

Tüm bu risklere karşı temkinli olmak adına kurum ve kişilerin almaları gereken güvenlik önlemleri bulunur. Kimi durumlarda ise bu güvenlik önlemlerinin bireysel olması ya da küçük çaplı olması yetersiz kalır. Dolayısıyla güçlü şifreler veya korunaklı ağlar kullanan bireylerin bile konuya dair profesyonel destek alması önemlidir. Sosyal medya güvenlik risklerine karşı hem hesap bütünlüğünü hem de kurumsal itibar değerlerinin korunması için bütüncül biçimde tüm hesaplarda güvenlik önlemleri almak gerekir.

Bireysel Sosyal Medya Hesaplarında Güvenliği Sağlamak

Sosyalleşme ve iletişimin sanal ortamlarda bu denli yaygın olduğu günümüz koşullarında, sosyal medya araçlarının kişisel kullanımı dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. İletişim ve etkileşimin çevrim içi hâle geldiği günümüz dünyasında fiili saldırılar ve suçlarla yeni platformlarda karşılaşma riski artmıştır. Sosyal medya ortamlarında kişisel verilerin korunması ve hukuki sorumluluklar ile karşılaşılmaması için güvenlik önlemleri alınması gerekir. Bu önlemler arasında doğru şifre belirleme ve şifre kullanım ortamlarını titizlikle seçme yer alır. Platform ne olursa olsun kullanılan şifrenin belirli bir derecede güçlü olması gerekir. Şifrenin farklı karakter tipleri içermesinin yanı sıra kullanılan şifrenin hesaba özel olması da önemlidir.

Platformlarda Farklı Şifre Kullanımı

Tüm platformlar için aynı şifrenin kullanılması, şifrenin başkaları tarafından ele geçirilmesi ya da tahmin edilmesi ihtimalini artırır. Ayrıca önemsiz bulunan bir kayıt için tercih edilen şifrenin başka platformlarda da kullanılması, üyelik sırasında başka hesaplara dair bilgilerin paylaşılması anlamına gelir. Şifrenin güç değeri belirlendikten sonra belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Bu şekilde tahmin edilebilirlik oranı düşen şifrenizin farklı hesaplarda kaydedilmiş olma ihtimaline karşı da önlem alınmış olunur.

Önemli Kişisel Bilgilere Sosyal Medyada Yer Vermemek

Sosyal medya mecralarında güvenlik riski ile karşı karşıya kalmamak için platform üzerinden önemli bilgilerinizi paylaşmaktan kaçınmanız gerekir. Açık adres, sosyal güvenlik numarası ve kişisel sağlığınıza dair bilgilere sosyal medya profillerinizde yer vermek, günlük yaşamanızda çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

E-postalarınızda veya platformlarda bulunan iletileri değerlendirirken dikkatli olunması, hesabı viral tehlikelere ve kötü niyetli yazılımlara karşı korur. Kimi zaman gelen bildirimin içeriğinin açılması bile kullanıcı için risk oluşturabilir. Bu yüzden gelen mesajlarınızı yönetirken dikkatli olunması önem taşır.

Sosyal Medya Hesaplarınızdan Çıkış Yapmak

Bu önemlere ek olarak işlemlerinizi tamamladığınızda medya hesabından çıkış yapılması ve kullanılan ortak ağlara dair tarayıcı bazında bilgilerin silinmesi, güvenlik risklerine karşı alınabilecek önlemler arasındadır. Dolandırıcılık faaliyetleri kapsamında, sosyal medya hesaplarına karşı ataklar gerçekleştirilebilir. Bu durumda, kişisel bilgilerinizin yayılması ya da istismar edilmesi gibi sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Söz konusu istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamak için sosyal medya güvenliği uzmanlarından destek alınması gerekir.

Kurumsal Hesaplarda Sosyal Medya Güvenliğinin Önemi

Sosyal medya platformları; tanınırlık, ticari girişimler ve alışveriş gibi farklı faaliyetler için kurumsal olarak kullanılabilir. Geniş kitlelere kısa zamanda ulaşma, hedef kitleden hızlı dönüş alma ve reklam faaliyetlerinin maliyetlerinin düşük olması gibi avantajlar şirketlerin ve girişimlerin büyük bir kısmını online platformlara yönlendirmiştir. Ticaret ve reklam iş birliklerinin bu denli yoğun olduğu sosyal medya platformlarında, dolandırıcılık faaliyetleri de oldukça yaygın olarak görülmektedir.

Kötü Niyetli Saldırıların Neden Olduğu Sonuçlar

Hesapların çalınması, taklit hesaplar, çalıntı hesaplar üzerinden müşteri ilişkileri kurulması ve paravan satışlar gibi durumlar sosyal meydanının kurumsal hesaplarının en sık karşılaştığı güvenlik riskleri arasındadır. Bu gibi risklerin ardından kurumsal hesaplar yalnızca mevcut takipçi ya da etkileşim düzeylerini kaybetmekle kalmazlar. Başta kurumsal itibar olmak üzere oluşturması oldukça zaman alan çeşitli marka değerleri zedelenir. Ayrıca sosyal medya dolandırıcıları tarafından ele geçirilen hesaplarla işlenen suçlar markalar için hukuki sorumluluk ve cezalara neden olabilir.

Hedef kitleye ulaşmak ve müşteri sadakati sağlamak için zaman ve maddi kaynak harcayan markaların online platformlar ile bu ilişkileri yitirmesi maddi ve manevi yönden büyük bir kayıptır. Dolayısıyla kurumsal hesaplar yönetilirken profesyonel destek alınması sosyal medya güvenlik uzmanlarına danışılarak hareket edilmesi gerekir.

Hesapların Çalınması ile Gerçekleştirilen Dolandırıcılık Faaliyetlerinin Hukuki Sonuçları

Online ortamlarda gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerinin sonucunda şirket ya markalar için birtakım ceza ya da hukuki sorumluluk oluşma riski bulunur. Kaybı gerçekleşen hesaplarda yapılan işlemlerin gerçekleştirdiği dolandırıcılık faaliyetlerinin sonucunda hukuki sorumluluk ile karşılaşmamak ve cezai yaptırımlara maruz kalmamak için hızlı biçimde önlem alınması ve hesap kurtarma süreçlerinin başlatılması gerekir.

Hesabın yitirilmesi hâlinde marka itibarının korunması için ekstra efor ve harcamalar yapılmasına ihtiyaç duyulur. Hem hukuki sorumluluk hem de maddi kayıplar yaşamamak adına sürecin en başından itibaren dolandırıcılık faaliyetlerine karşı önlem alınmış olması gerekir. Dolandırıcılık sonucu oluşacak zararlar düşünülerek doğru bir güvenlik planı oluşturulması ve profesyonel güvenlik uzmanlarından destek alınması kurumsal hesabın korunmasını sağlamak için önemlidir.

Uzman Güvenlik Desteği ile Sosyal Medya Hesaplarınızı Güvende Tutun

Instagram, Twitter, LinkedIn, Facebook ve TikTok gibi popüler sosyal medya ortamlarında hem ticari faaliyetler hem de kişisel iletişim etkinlikleri geliştirilir. Ancak bu ortamlarda güvenli bir alan sağlamak, hem kullanıcıların hem de müşteri olarak değerlendirilen hedef kitlenin korunması için büyük önem taşır. Hesaplara yönelik saldırılar sonucunda hukuki sorumluluklar ile karşılaşılan kapsamlı dolandırıcılık faaliyetleri ya da kişisel saldırılar olabilir.

Her iki durumda da hesap sahiplerinin itibarının korunması ve takipçilerin zarar görmesinin engellenmesi için hesapların korunuyor olması gerekir. Profesyonel hesaplar takipçi sayıları ve etkileşim güçleri ile yüksek maliyetli birer iş yeri niteliği taşırken, belirli bir müşteri profiline ulaşmış olan kuruluşlara ait hesaplar ise markanın görünen ve tanınan yönünü temsil eden profillerdir. Dolayısıyla korunmaları ve kötü niyetli kullanıcıların saldırılarına karşı çok aşamalı güvenlik adımları tercih edilmesi gerekir.

Hesap ister kişisel ister kurumsal nitelikte olsun, sosyal medya güvenliği için uzman desteği alınması, profesyoneller tarafından güvenlik sürecinin yönetilmesi yeni dönem zorunlulukları arasında yer almaya başlamıştır. Siz de kişisel hesabınız ya da kurumsal profilleriniz için uzman desteği almak, kötü niyetli kullanıcılara karşı hesabınızı güvence altına almak için buradan profesyonel güvenlik yardımı alabilirsiniz. Takipçi sayınızı ve etkileşimlerini dilediğiniz düzeyde tutarken hesabınıza da güvenli hâle getirebilirsiniz.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
FCUiLomWUAcmmcV

Sosyal Medya Güvenliği Neden Önemli?

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email