Medya Koruma

i

Instagram Hesapları Üzerinden Dolandırıcılık

Instagram, her geçen gün kullanıcı sayısı artan ve farklı yönleriyle popülerliğini koruyan sosyal mecralar arasındadır. Bu denli çok kullanıcısı bulunan bu platformun yasa dışı kullanımı söz konusu olabilmektedir. Mecranın ekonomik ve ticari kullanımının yaygınlaşması ile Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık sonucu mağduriyetlerin sıklığı artarken, söz konusu dolandırıcılık işlemleri siber suçlar kapsamına girer. Bu dolandırıcılık yollarından korunmak ve yaşanan mağduriyetleri minimuma indirmek için profesyonel destek alınması gerekir. Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık kimi zaman marka güveninin sarsılma riskini bulundurur. Marka itibarı ve güveni gibi önem taşıyan kavramların sarsılmaması adına Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık ihtimaline karşı tetikte ve dikkatli olunması gerekir.

Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık tehditlerinin farklı çeşitleri bulunur ve bunların başında; hesap çalınması, taklit hesaplar ve hayalet satış yolları gelir. İşletme hesabınızı ve kişisel güvenliğinizi korumak için marka güveni koruma hizmeti veren profesyonel ekiplerden destek alınması önemlidir. Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık yolları arasında online kimlik hırsızlığı gelir ve bu tür saldırılarda mevcut hesap kopyalanır, marka adına sistemli şekilde paylaşımlar yapılır. Kimi zaman marka itibarı ve marka güveninin korunması kimi zaman ise kişisel verilerin korunması kapsamında dolandırıcılık faaliyetlerine karşı tetikte olunması gerekir.

Dolandırıcılık ve Hesabım Çalındı Şikayetleri

Online mecralarda yaratılan hesaplar; sanal kimlik boyutundan çıkmış ve kişilerin reel yaşamdaki konumlarını oluşturmuştur. Günümüzde çevrim içi kimlikler sosyal hayattan ekonomiye farklı alanlarda itibar standartlarını etkiler. Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık faaliyetleri kişilerin “Instagram hesabım çalındı!” şikayetlerinin artmasına neden olmuştur.

Kişiye ya da kuruma ait hesapların çalınmasının ardından marka itibarı kaybı, takipçi ve etkileşim kaybı, marka güveni yitirilmesi sonuçları doğar. Bu durumla yüz yüze gelen hesap sahiplerinin hesap çalınması farkındalığına ulaştıktan hemen sonra profesyonel destek almaları önemlidir. Çalınan hesabın kapatılıp markanın yeni baştan bir imaj oluşturması, takipçi ve etkileşim kaybına neden olur. Çalıntı hesap üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık işlemleri ise hesap sahiplerinin marka itibarı kaybına neden olduğu gibi yasal yükümlülüklere maruz kalmalarına neden olabilir.

Çalıntı hesap sorunuyla karşılaşan hesap sahiplerinin, her an marka itibarı ve güvenini riske atan bir durumla karşılaşmaları ihtimali bulunur. Hesabınızın çalındığı düşüncesindeyseniz ilk yapmanız gereken hesap türünüze göre adım atmanızdır. Eğer kullandığınız hesap kişisel ve ticari amacı bulunmayan bir hesapsa sosyal çevrenize ve size zarar verilmeden hemen süreçleri başlatmanız gerekir. Bu hesap bir işletme hesabı ise yalnızca online kimlik kaybı değil aynı zamanda uzun uğraşlar sonucu oluşturulmuş marka güveni, kurumsal itibar ve tanınırlık seviyesi de risk altında kalır.

Instagram Hesapları Üzerinden Dolandırıcılık Yöntemleri Nelerdir?

Kişisel hesaplar ve işletme Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerinde belirli amaçlar üzerine adımlar gözlenir. Bunları şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  • Sosyal dolandırıcılar: Kişilerin kimlikleri kullanılarak taciz suçunun işlenmesi durumudur. Ayrıca kişilerin sosyal bağlarının kullanılması ile para istenmesi sık karşılaşılan ve ciddi kayıplar yaşatan durumlardandır. Bu durumda kişiler yalnızca hesaplarını değil ayrıca sosyal çevrelerindeki güven seviyelerini de yitirirler.
  • Piyango dolandırıcılığı: Çalınan hesap üzerinden ödül ya da para kazanıldığı bilgisi verilerek yapılan dolandırıcılık faaliyetidir. Özellikle Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerinde sıkça karşılaşılan bu durum, işletmeler açısından marka itibarı, marka güveni ve yasal güvenirlik değerlerinin yitirilmesine neden olur. “Hesabım çalındı!” şikayetlerinde en sık karşılaşılan durumlardan biridir.
  • Abonelik Vadeden Dolandırıcılık Faaliyetleri: Bu yöntemde hesap çalınması şikayetinde bulunan hesap sahibi üzerinden çeşitli etkinlikler için para istenir. Takipçilere üyelik vb. ayrıcalıklar vadedilerek para ödemesi istenmesi en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ticari hesap sahibi kullanıcılar; bu şekilde hem marka itibarı kaybeder hem de siber suçlar neticesinde istenmeyen cezai yaptırımlara maruz kalabilir.
  • Sponsorluk Vadeden Faaliyetler: Bu yöntemde influencer kimliği bulunan kimselere markanız adına iş teklifinde bulunulur. Ödeme sırasında kullanılmak üzere kişilerin banka hesapları, ticari kurum bilgileri gibi gizli bilgilerine erişim sağlanır. Bu durum; işletmenize duyulan marka güveni değerini alt üst eden bir siber saldırıdır ve profesyonel destek ile hesabınızı kurtarmanız marka geleceği adına büyük önem taşır.
  • Instagram Dolandırıcılığı Uyarı Maili: Bu yöntemde Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık uyarısı içeren bir mail alınması söz konusudur. Mail hesabınızın çalındığına dair kurumsal bilgiler içerir ve genellikle bir alanda oturum açmanız ya da kimlik bilgilerinin paylaşılması beklenir. Kullanıcılar “Hesabım çalındı!” diye düşünerek mail yönergelerini izler. Marka güveninin ve itibarının risk altında kalacağını düşünen kurumsal hesap kullanıcıları da bu tuzağa düşebilir. Profesyonel destek alınarak hem hesabın geri alınması hem de siber suçlular ile mücadele edilmesi mümkün hâle gelir.

Dolandırıcılık Faaliyetleri ile Nasıl Mücadele Edilir?

Nasıl ki bireylerin günlük hayatı yaşama biçimi çevrim içi ortamlara kaydıysa artık online dünyada da tüm suç ve tehditlerin yaygınlaşması beklenen bir durumdur. Ancak savunmasız olmamak adına profesyonel destek almak, hesap ve işletmelerin korunmasını sağlar. Tüm kullanıcılar Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık riski devamlı olarak karşı karşıyadır. Bu tehdit tüm zamanların en çok tercih edilen platformlarından birinden vazgeçilmesini gerektirmez. Instagram hesabınızı sürekli olarak koruma altına almak ve instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık mağduriyetinizi sonlandırmak için marka koruma desteği veren profesyonellerden destek almanız yeterlidir.

Bu konuda ilk yapmanız gereken, hesap türü ve özelliklerinize yönelik adımlar atmanızdır. Örneğin; yalnızca sosyal etkileşim için kullandığınız özel bir hesabınız varsa bu hesaba gerçekleştirilen saldırıların altında ekonomik, sosyal ya da yasa dışı faaliyetler yürütme amaçlı gerçekleşmiş olabilir. Hesabınızı güvene almanız hem sosyal çevrenizdeki yerinizi korumanız hem de kişisel güvenliğiniz için önem taşır.

Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık sorunuyla işletme ya da ticari hesabınızda karşı karşıya kaldıysanız sorunlar çok daha geniş kapsamlı ve hızlı gerçekleşebilir. Marka güveni, marka itibarı ve tanınırlık değerleriniz büyük bir hızla zarar görebilir. İşletmenize duyulan güvenin yitirilmesi ise müşteri sadakatinin ve ticari isminizin zedelenmesine neden olur.  Dolayısıyla alacağınız önlemlerin ve risklerle mücadele adımlarının tüm boyutlarını değerlendirmeniz esastır.

Instagram Hesapları Üzerinden Dolandırıcılık Faaliyetlerine Uzman Desteği

Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık; en sık karşılaşılan siber suçlar arasındadır. Küçük işletmeler, influencer hesapları ve özel hesaplar bu şekilde yasa dışı amaçlara alet edilir. Maddi kayıplar yaşanmasının yanı sıra tüm işletmelerin kimliğini inşa eden marka itibarı ve güveni değerlerini zedeler. Hesabım çalındı, hesabım tehdit altında ya da kişisel verilerimle ilgili güvenlik önlemleri almak istiyorum gibi talepleriniz varsa profesyonel destek almanız gerekir.

İşletme hesabınızı ya da kişisel hesabınızı Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerine karşı korumak için uzman desteği almanız en doğru adım olacaktır. Marka güveni, itibarı, kurumsal itibar yönetimi alanlarında destek alarak kurum imajınızı güçlendirmek için buradan bizimle iletişime geçin!

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
i

Çalınan Instagram Hesapları Üzerinden Dolandırıcılık

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email