Medya Koruma

Marka İtibarı Müşteri Trafiğinize Nasıl Yansır?

Marka İtibarı Müşteri Trafiğinize Nasıl Yansır?

Firmaların tanıtım ve pazarlama stratejisi oluştururken en çok yoğunlaştıkları kavram, marka itibarı olarak dikkat çeker. Kurumsal kimliğin temelini oluşturan ve bilinirliğinize doğrudan etki eden marka itibarı, firmaların kurulum ve gelişim aşamasında detaylıca araştırdığı kavramlardan biridir. Markanın büyümesine önemli bir katkı sağlayan bu kavram, son zamanlarda dijitalin hayatımıza girmesiyle önemini gittikçe artırmaya devam etmektedir. Dijital pazarlamanın ilerlemesi, markaların arama motorları üzerinden reklam vermeye başlamasıyla artan kurumsal kimlik ihtiyacı, marka müşterilerinin firma ve hizmetlerini tanıması açısından büyük önem arz eder.

Marka İtibarı Nedir?

Markanızın itibarını güçlendirmek ve etkileyici bir kurumsal kimlik hazırlamak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kriter vardır. Bu kriterler, müşteri hedef kitlenize doğru yollardan ulaşmanızı sağlar, bu sayede kalite standartlarınız yükselir. Aynı zamanda müşteri memnuniyeti garantisini sağlayarak iş birliklerinizin ve satışlarınızın daimi olmasına yardımcı olur. Marka güveni ve itibar anlayışını güçlendirmek, müşteriler için önemli olduğu kadar kurmak istediğiniz iş birlikleri için de oldukça önem arz eder. Doğru bir marka itibarı ile kurmuş olduğunuz ortaklıklar, hem firmanızın hem de markanızın güçlenmesini sağlayarak satışlarınızı doğru oranda etkiler. Bunun yanı sıra kurumsal kimliğinizdeki hataları bulmak, hem çalışanlarınızın hem de müşterilerinizin firmanıza olan güven duygusunu tazeleyecektir. Uygun ve güncel bir marka imajı oluşturmak ve itibar derecenizi güçlendirmek için gerçekleştirmeniz gereken başlıca uygulamalar şunlardır:

 • Kurumsal bir kimliğe sahip olmak,
 • Müşterilerinize güvenilir ve kaliteli ürünler sunmak,
 • Müşteri memnuniyetine önem vermek,
 • Güçlü ve kullanıcı dostu bir web sitesi arayüzüne sahip olmak,
 • Dijitale uygun reklam çalışmaları düzenlemek,
 • Marka itibarını zedeleyecek içerik, fotoğraf ve metinlerden kaçınmak.

Firmanızın güvenilir bir izlenim vermesi, müşteri memnuniyeti ile doğru orantılıdır. Satış, reklam ve planlamaların şeffaf bir yöntem ile yürütülmesi kalite ve itibar açısından önemli faktörlerden biridir. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçları maksimum ölçüde karşılanır ve satışlarınız olumlu yönde artış gösterir.

Sosyal Medya ile Marka İtibarı Nasıl Sağlanır?

Dijitalleşme çağı olarak adlandırılan son yıllarda, markalar da dijital dünyaya ayak uydurmaya başladı. Reklam ve marka pazarlamasının dijital mecraya taşınmasıyla birlikte, güçlü bir kurumsal kimlik sahibi olmak da son zamanlarda hiç olmadığı kadar önem kazandı. Sosyal medya uygulamalarında olumlu bir itibar sahibi olmak, pazarlama ve reklamlarınıza olumlu dönüşler yapılmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte müşterilere sunulan ilk izlenim kalitesi artarak satışlarınızın da olumlu bir ivme kazanması kaçınılmazdır. Sosyal medyada markanızın kurumsal itibar çalışmalarını yürütürken dikkat etmeniz gereken başlıca özellikler vardır. Bunlardan ilki olan monitoring, müşteriler ve sosyal medya kullanıcılarının hesabınızı ziyaret ettiklerinde aldıkları ilk izlenime verilen isimdir. Müşteriler üzerinde olumlu bir ilk izlenim bırakmak, müşteri memnuniyetinin ilk adımlarından biridir. Güvenli, itibarlı ve prestijli bir marka izlenimine sahip olmak hem size hem de kullanıcılara kalite açısından yüksek bir performans sunulmasını sağlar. Direkt olarak satışlarınıza etki eden güçlü bir ilk izlenim faktörü, ürünlerinizin kalite ve performansını da maksimum seviyede yansıtır.

Sosyal Medyada Marka İtibarını Yönetmek

Marka itibarı, müşterilerin sizinle hiç iletişime geçmeden yalnızca üçüncü bir kişi olarak gördükleri kurumsal kimliğiniz olarak adlandırılabilir. Kullanıcıların son zamanlarda en çok marka araştırması yaptıkları mecralardan biri olan sosyal medya, kurumsal kimliğinizi oluşturmak ve güvenilir bir izlenim bırakmak için önemli platformları barındırır. Markanızın sosyal medya hesaplarının, kalite ve performans açısından sürekli aktif tutulması gerekir. Müşteri memnuniyeti sağlanması için de kullanıcı dostu paylaşımlar ve geri dönüşler ile hesapların güçlü bir imaj ile yönetilmesi önemli faktörlerden biridir. Sosyal medyada marka itibarını yönetmek için önemli olan faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Sosyal medya hesaplarının aktif tutulması,
 • Profesyonel yöntemler ile hazırlanan içerik ve tasarım kurgusu,
 • Müşterilere yapılan olumlu geri dönüşler,
 • Olumsuz, kırıcı ve karalayıcı yorumların hesaplardan temizlenmesi,
 • Müşteriyle şeffaf ve yapıcı biçimde iletişime geçilmesi.

Sosyal medya hesapları üzerinden kuracağınız müşteri iletişimi her zaman istediğiniz yönde gitmeyebilir. Kriz anlarını başarılı bir şekilde yönetmek ve olumsuz yorumlardan kaçınmak her zaman sizin yararınıza olacaktır. Firmanızın sosyal medya hesapları üzerinden gireceğiniz tartışmalar, kurumsal kimliğinize zarar verir ve hızlı bir şekilde yayılır. Her müşteriyi memnun etmek mümkün değildir, markaların haksız olumsuz yorumlarla karşılaşması oldukça olağan bir durumdur. Bu noktada profesyonel yardım almanız gerekir. Haksız olduğunu düşündüğünüz kullanıcı yorumları ve karalama kampanyalarını her türlü dijital mecradan kaldırtabilir, marka kimliğinize zarar vermeden müşteri memnuniyeti performansınızı artırabilirsiniz. Aynı zamanda gerekli gördüğünüz noktalarda müşteri ile birebir iletişime geçebilir, sorunlarını ilk ağızdan dinleyerek çözüme kavuşturabilirsiniz. Müşteri üzerinde olumsuz bir etki bırakmamak adına gerçekleştirilen birebir iletişimler, marka itibarınızı güçlendiren başlıca faktörlerden biridir. Kriz yönetimi konusunda profesyonel bir yardım almak, beklenmedik durumlarda firmanızın kurumsal itibarının zedelenmesini önleyerek kurumunuza herhangi bir zarar vermeden atlatılabilir.

Marka İtibarı ile Müşteri Trafiği Nasıl Artırılır?

Müşteri trafiği, markaların çeşitli platformlardan gelen ziyaretçi sayısı ile artırılabilir. Müşteri trafiğinin artması ve satışların olumlu yönde etkilenmesi için markanızın müşteri memnuniyeti düzeyini maksimum seviyede tutması gerekir. Bu sayede site veya sosyal medya hesaplarınıza gelen müşteri trafiği, satış ile sonuçlanabilir. Marka itibarınızın yükseltilmesi için yapılan bu çalışmalar, müşterileriniz ile gerçekleştirilen iletişimin kalitesini iyileştirerek sitenize daha çok ziyaretçi gelmesine yol açar. Markanın müşterilerle olan iletişiminin iyi tutulması, kötü yorum ve haksız görüşlerin dijital ortama yansıtılmasının önüne geçer. İlk izlenimin kalitesinin yükseltilmesini amaçlayan bu çalışmalar, markanızı hem dijital ortamda, hem de sosyal medyada itibar ve prestij sahibi bir kuruma dönüştürür. Markanızın müşterilerine karşı oluşturduğu güven ve iletişimin güçlü tutulması; site trafiğine, sonrasında da ürün ve hizmet satışlarınıza olumlu ölçüde yansır. Profesyonel olarak sağlanabilen marka itibarı çalışmaları ile siz de müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye çıkarabilir, kurumsal kimliğinizi güçlü adımlarla oluşturabilirsiniz.

Güçlü Bir Marka İtibarı Satışlarınıza Nasıl Yansır?

Kalite ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan markaların önem verdiği konulardan biri olan marka itibarı, satışlarınıza ve marka imajınıza direkt olarak yansır. Kullanıcıların bir ürünü ya da bir hizmeti satın almadan önce ilk baktıkları yerlerden biri olan yorumlar ve markanın çözüme kavuşturduğu kullanıcı problemleri, güven duygusunun oluşmasında başlıca etki eden faktörlerden biridir. Kullanıcıların markaya olan güven duygusunu güçlendiren olumlu yorumlar, aynı zamanda müşteri memnuniyetini de doğrudan etkiler. Farklı kişilerin yaşadığı problemleri de önceden yaşamış olan kullanıcılar olumsuz yorumlardan kötü etkilenebilir, hatta ürünü veya hizmeti almaktan olarak vazgeçebilir. Bu nedenle çözüme kavuşturulmayan ya da haksız yere yapılan olumsuz yorumların internet sayfaları üzerinden temizlenmesi marka itibarınızı korumanızı sağlar. Olumsuz veri ve yorumların temizliği, yalnızca tek seferlik gerçekleştirildiğinde yeterli gelmeyebilir. Düzenli olarak dijital kimliğinizi kontrol etmek, profesyonel bir yardım gerektirir.

Aktif olarak site ve sosyal medya hesaplarınızın kontrolünü gerçekleştirmek, marka imajınızın daima güçlü kalmasını sağlar. Siz de markanızı dijitalde en iyi şekilde yansıtmak, güçlü bir ilk izlenim oluşturmak ve müşteri memnuniyetini artırmak isterseniz, deneyimli ekibimizin sunduğu marka itibarını güçlendirecek çalışmalar için bize ulaşabilirsiniz.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Kategoriler

Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Platformunda Olmalı? Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan online bir ağdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-postalar) yavaş

Read More »
Sosyal Medya Hesap Kurtarma
medyakoruma

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları Instagram marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en iyi kaynaklardan biridir. Beğeniler ve paylaşımlar gibi etkileşimi teşvik ederek, marka erişiminizi büyük

Read More »
Marka İtibarı Müşteri Trafiğinize Nasıl Yansır?

Marka İtibarı Müşteri Trafiğinize Nasıl Yansır?

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email